Anıt siteleri çevrimiçi dezenformasyonla mücadele etmelidir

amerikali

Yeni Üye
Anıt siteleri internetteki dezenformasyona karşı daha güçlü bir duruş sergilemeli – Buchenwald Memorial Direktörü Jens-Christian Wagner’in görüşü bu. Wagner, Alman Basın Ajansı’na verdiği demeçte, İnternet’teki yarım bilgi ve dezenformasyona “kaynağa doymuş, sağlam temelli bir tarih incelemesi gibi bir şeyle” karşı koymalısınız.

Dijital alanda bilgi aktarımı

İnternette anti-Semitik komplo efsanelerinin bu kadar hızlı yayılmasına katkıda bulunan bir radikalleşme var. Wagner, bir “Yahudi dünyası komplosu” iddiasıyla “klasik anti-Semitizmin” güçlü dönüşüne kendisinin de şaşırdığını itiraf etti. “Almanya’da son iki yılda antisemitizmde keskin bir artış gözlemledik – pandeminin inkarı ve buna karşılık gelen komplo efsaneleriyle bağlantılı olarak.” Bu gelişme onu endişelendiriyor.

Yirmi yıl önce, Holokost inkarcıları hala mikro yayıncılar tarafından yayınlanan kitaplar yazıyorlardı. “Ama bu kitlelere ulaşmadı. Şimdi internette buna benzer bir şey yayınlayabiliyorum ve viral oluyor.” Bugünlerde bilgi aktarımı ve fikir oluşturmanın ağırlıklı olarak dijital alanda gerçekleşmesi büyük bir zorluk. Anıt siteleri için bu, yerinde iyi bir eğitim çalışması yapmak zorunda olmadıkları, aynı zamanda dijital alanda daha fazla yer almaları gerektiği anlamına gelir. Buna dijital eğitim biçimleri de dahildir.

Çevrimiçi sahte tarih

Ama hepsi bu kadar değil. “Sahte tarihe ciddi ve kaynağa dayalı çalışmalarla karşı koymak istiyoruz.” Bunun için, tarihsel kaynakların giderek daha fazla dijital olarak işlenmesi ve İnternet üzerinden erişilebilir hale getirilmesi gerekecektir. Wagner, “Görevimizi tarihsel-politik müdahale açısından da görüyorum” diye vurguladı. Örnek olarak, Federal Anayasayı Koruma Dairesi eski Başkanı Hans-Georg Maassen’in Twitter’da “siyasi ve medya alanındaki itici güçlerin” hamlesinin “yok edici” olduğunu iddia eden açıklamalarını aktardı. beyazlara karşı ırkçılık.” Memorial direktörü Wagner, Jüdische Allgemeine’de bu pozisyonun “klasik bir aşırı sağcı suçluluğun tersine çevrilmesi” olarak sınıflandırılması gerektiğini söyledi. Maassen’in açıklamasına tepkisi “tarihsel-politik bir müdahale” oldu: “Nazi suçları perspektife yerleştirildiğinde ve tarihsel revizyonizm uygulandığında her zaman meydan okunduğunu hissediyorum.”

(kbe)

Haberin Sonu