Düşük hata oranı: Google, 49 kübiti daha kararlı bir kübitte birleştirir

amerikali

Yeni Üye
Kuantum bilgisayarların gelecekte ilgili sorunları, örneğin kimya veya malzeme araştırmalarındaki lojistik sorunları çözebilmeleri için düşük hata oranlı kübitleri kullanmaları gerekir. Google şimdi, hata düzeltmeyi sağlayan 49 fiziksel kübitten yapılan mantıksal kübitlerle deneysel sonuçlar yayınladı. Böylece geliştiriciler, büyük, hataları düzeltilmiş, mantıksal kübitlerinin aslında yalnızca 17 fiziksel kübitten oluşan bir varyanttan daha düşük bir hata oranına sahip olduğunu kanıtlıyorlar.

Google’ın üçüncü nesil Sycamore kuantum çipi ile, üzerinde çalışan kübitlerin aritmetik işlem (kapı) başına hata oranı 1/100 ile 1/10.000 arasında, Quantum AI ekibinde Google Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Hartmut Neven, kendi yazısında ortaya koyuyor. Blog. Öte yandan, ilgili endüstriyel problemlerin çözümü için 1/10^6 ile 1/10^9 arasındaki hata oranlarına ulaşılması gerekmektedir. Fiziksel kübitlerdeki teknik iyileştirmeler bunu tek başına yapamaz.

daha büyük daha iyi

Genel olarak, hata düzeltme yöntemleri içerdikleri daha fazla veri ne kadar fazla güvenlik sunmalıdır. En son yayınında, Neven’in Google ekibi artık 49 fiziksel kübitten mantıksal kübitler oluşturabileceğini gösterdi; bu aslında 17 fiziksel kübitten mantıksal kübitlerden biraz daha iyi bir hata oranı gösteriyor. Ancak, performanstaki yeni sıçrama yalnızca başarılı oldu: 25 adımlı bir hesaplamada, hatası düzeltilmiş büyük kübit ortalama yüzde 2,914’lük bir hata oranı gösterirken, bu test düzeneğindeki daha küçük selefi hala yüzde 3,028’lik bir hata oranına sahipti. .

Bir sorun, kübitlerin okunduğunda değerlerini kaybetmesidir. Kuantum hata düzeltmesini (QEC) gerçekleştirmek için, kübitlerin durumu ölçülmeden hatalar tespit edilmelidir. Mantıksal bir kübit oluşturmak için araştırmacılar, tümü mantıksal kübitin içeriğini temsil eden 25 veri kübiti ve belirli içeriklerini belirlemeden iki veri kübiti arasındaki farkı kaydeden 24 sözde ölçüm kübiti kullandılar. Bu, sistemin bir hesaplamanın sonunda tutarlı bir fiziksel kübitten mantıksal kübitin değerini okumasını sağlar.

Fiziksel hata oranı hala çok yüksek

Google ve ana şirketi Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, fiziksel kübitlerin hata oranlarının bugün hala çok yüksek olduğunu söyleyerek, genişletilmiş mantıksal kübitin daha küçük selefine kıyasla liderliğinin yalnızca küçük olduğunu açıklıyor. Yine de, QEC’nin çalıştığını göstermek mümkündü.

Neven, QEC’nin daha iyi ölçeklenebilmesi için fiziksel kübitlerin tutarlılığının ve hata doğruluğunun tüm alanlarda daha da iyileştirilmesi gerektiğini yazıyor. Bu, örneğin, kuantum işlemci üzerindeki harici etkilerin (gürültü) daha fazla sınırlandırılmasını ve paralel çalışma sırasında fiziksel kübitler arasındaki karışmanın azaltılmasını içerir.

(ör.)

Haberin Sonu