ESA astronotu Maurer, ay için eğitim almak istiyor

amerikali

Yeni Üye

1. ESA astronotu Maurer, ay için eğitim almak istiyor

Astronot Matthias Maurer’in Uluslararası Uzay İstasyonu ISS’den dünyaya dönmesinden bu yana sekiz aydan az bir süre geçti. Ve Saarland yerlisi şimdiden bir sonraki görevi üzerinde çalışıyor – aya bir bilet. 52 yaşındaki Alman Basın Ajansı’nın “Uzaya geri uçmak için elbette özlemim var” diyor. “Ve evet, hala 1920’lerin sonlarında aya gitmeyi umuyorum.”

Köln’deki Ay eğitim salonu

Spesifik olarak, Avrupa Uzay Ajansı Esa’dan astronot, yakında Dünya’nın uydusuna bir gezi için pratik yapmak istiyor. Yani, 2023’ün ikinci çeyreğinden itibaren Köln’deki Avrupa Astronot Merkezi’nde Alman Havacılık ve Uzay Merkezi ile inşa edilecek olan bir ay eğitim salonunda. Avrupa uzay yolculuğunda gelecekteki projeler için proje yöneticisi olan Maurer, “Daha sonra dünyada eşi benzeri olmayan bir eğitim ortamında ay görevlerine hazırlanabiliriz” diyor.

İlk eğitim oturumları 2024’ün başında olmalı ve tam program 2025/2026’da mümkün olacaktır. Ay yolcuları burada eğitilebilir: Eifel bölgesinden, ay kumu ile aynı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip “keskin kenarlı kum” üzerinde, uzaydaki gibi aydınlatma koşulları ve algılanan ağırlığı altıda bir oranında azaltan bir kablo sistemi ile. .

Astronot Maurer, “Ve eğitim umarım gelecekte böyle bir ay görevinde yer alabilmek için bir avantaj olur. En azından benim hayalim bu” diyor. Aya uçuş bir aylık bir görev olacaktır: “Radyasyona maruz kalma açısından, ayda bir ay, ISS’de altı ayda aldığınıza kabaca karşılık gelir.”

kayıp kemik yoğunluğu

Fiziksel olarak, ISS’de neredeyse yarım yıl geçirerek çok iyi başa çıktı. “Kalça kemiği bölgesindeki kemik yoğunluğunda küçük değişiklikler” bulunduğunu söylüyor. “Ama bu normal ve beklenebilir.” Yıl boyunca kemik yoğunluğu yeniden artıyor, “böylece uçuştan önceki halimin neredeyse yüzde 100’ü aynıyım”. Yani uzaydaki yolculuğundan “kalıntı hasarı” yok. “Ama bir kilo aldım.”

Birçok insan uzaya uçmayı hayal eder. Ancak çok azı için rüya bugün gerçek olacak. Ancak, 100 yıl içinde muhtemelen çok daha kolay olacak. ESA astronotu, “O zaman uzaya uçmak muhtemelen bugün bir uçağa binip tatile çıkmak kadar sıradan olacak” diyor.

çevre için kritik

Uzay turizmi “çok güçlü”. 11 Kasım 2021’den 6 Mayıs 2022’ye kadar dünyanın yaklaşık 400 kilometre yukarısındaki ISS’deki görevi sırasında “uzay turistlerinin olduğu iki kapsül” ortaya çıktı. Onun için uzay turizminin artıları ve eksileri var. Maliyetlerin daha fazla omuza yayılması ve uzaya erişimin uzay ajansları için daha ucuz hale gelmesi de bunu destekliyor.

Çevresel yönler kritiktir. “Her roket fırlatma aynı zamanda uzay enkazı ve uzay enkazı yaratır. Bu hala çözülmemiş bir sorundur.” Gelecekte, atmosferik kirliliği azaltmak için “daha yeşil yakıtlar” da kullanılmalıdır. Ayrıca uzay turizmi her zaman bilimle ilişkilendirilmelidir. Maurer, “Uzaya doğru saf bir uçuş, sadece aşağıya bakmak bile, bunun Dünya gezegeninin ekosistemi üzerinde çok kötü ve çok fazla bir etki yarattığını düşünürdüm” diyor.

Avrupalı otostopçular

Rusya, Çin ve ABD’nin şu anda kendi uzay erişimleri var. Astronot, “Burada sadece Avrupa kilometrelerce geride” diyor. “Bağımsız olmalıyız. Eşit ortaklar olarak görülmemizin ve değer görmemizin tek yolu bu. Sonsuza dek galakside otostop yapamayız.” Maurer ayrıca aya uçuş için Amerikalılara ve zorlu bir seçim sürecine bağlı olacaktı. Örneğin, Alman Alexander Gerst de böyle bir görev için olası bir aday olarak görülüyor.

Maurer, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı bir gün sona ererse, Rusya ile uzay yolculuğunda işbirliğinin “köprüleri yeniden inşa etmek için çok önemli” olacağını söylüyor. “Rusya bu gezegenin bir parçası. Bu nedenle komşularımızla konuşmaya, işbirliği yapmaya ve gelecekte yeniden barışçıl bir şekilde etkileşimde bulunmaya devam etmeliyiz.”

(kbe)

Haberin Sonu