Kim daha keskin öğütür – öğütücü mü yoksa su öğütücü mü?

amerikali

Yeni Üye
Fiyat açısından, sulu öğütücü ve ıslak öğütücü neredeyse birbirinden uzak olamazdı. 20 Euro’dan daha ucuza ucuz bileme taşları alabilirken, elmas bileme taşlı ıslak bileme makinesi 600 Euro’dan daha pahalıya cüzdanınızda bir delik açıyor. Ama sonuçta bunu fark ettiniz mi? Videoda eski bir kemerle keskilere meşhur son rötuşları yapmak için bir kendin yap numarası da var.

videonun transkripti

(Not: Yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için hazırlanmış bonus içeriktir. Video parça bilgisi transkripte yansıtılmamaktadır.)

Bu videoda kimin daha keskin bileyebileceğini test ediyorum: klasik su bileme taşıyla insan mı yoksa elmas bileme taşıyla bileme makinesi.

Ahşapla çalışan herkes, genellikle bir noktada bir keski kullanır. Evet ve keski kullananlar keskileri köreltir. Yeni keskiler satın aldığınızda bile doğru açıda keskinleşirler, ancak gerçekten keskin değildirler. Bu, aletleri kesinlikle keskinleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Ama şimdi soru şu, neyle? Bir şeyleri keskinleştirmek için en çılgın düzenekler ve makineler var. Bu videoda çok tipik iki tanesini denemek istiyorum. Bir yanda, bir süre suda bekletilen klasik su bileme taşımız var ve ardından keskiyi doğru açıyla ileri geri itmeniz yeterli. Evet ve sonra tekrar keskin olması gerekiyor.

Bu videoda ıslak bileme makinesini, bir keskiyi bilemenin hemen hemen en pahalı yolu olan elmas bileme taşına benzetiyorum. Bu nedenle, bunun da buna bağlı olarak daha keskin olacağı beklenmelidir. Bu karşılaştırma için kendime iki tane aynı, ucuz keski aldım, bunlar yepyeni ve onları bileme taşıyla ve makineli olanı keskinleştireceğim. Bir keskide, eğim tipik olarak arkaya 25 derecelik bir açıdadır ve mümkün olduğunca bu 25 derecelik açı içinde kalmaya çalışmalısınız. Keskiyi keskinleştirirseniz, hızla tekrar körelir. Açıyı daha geniş yaparsanız, kelime her şeyi söylüyor: gerçekten keskinleştiremezsiniz ve tahtayı itmek çok zordur.

Normal bir su biley taşında bu açıyı sağlayabilmek için ister hazır satın alabileceğiniz ister kendiniz yapabileceğiniz küçük bir aparata ihtiyacımız var. Evet, şimdi yapacağım şey de tam olarak bu. Bu, montajı çok hızlı ve hiç de karmaşık değil. Sadece aynı boyutta iki multipleks panele ihtiyacınız var ve biri çentikli, böylece bileme taşı üzerine yaklaşık 25 derecelik bir açıyla yerleştirilebiliyor. Daha sonra köşelere dört delik açılıyor ve bir levhadaki kemerleri diğer levhadan biraz daha küçük yapıyorum, böylece vidalar daha sonra alt levhaya dağıtılabiliyor.

Bu yüzden tahtalara, iki tekerleğe, dört uzun vidaya ve eşleşen somunlara ve rondelalara ihtiyacımız var. Evet ve şimdi her şeyi alt üst edebiliriz. Makaralar, uzun vidalarla alttan iki levhaya basitçe vidalanır ve artık keskiyi bu iki levha arasına sıkıştırabilirsiniz. Alt tahtadaki delikler biraz daha küçüktür, böylece vidalar dönmez ve ardından kelebek somunlarla her şey üstte kolayca kilitlenebilir. Sonra tabii ki her şeyi hizalamam gerekiyor ve sonra keskinin öndeki aparatımdan çıkıntı yaptığı miktarı basitçe yazabilirim. Sonra bir dahaki sefere bunu ayarlamak istediğimde, benim için biraz daha kolay olacak çünkü 25 derece için ölçüm hep aynı.

Şimdi öğütmeye başlayabiliriz. Bileme taşımın iki yüzü vardır: bin kum ve 6000 kum. Ve kullanmadan önce yaklaşık yarım saat suda bekletmelisiniz. Bu ucuz keskilerin kenarları, keskinin yan tarafına dik açılarla keskinleştirilmemiştir. Bu, önce onu düzeltmem gerektiği anlamına geliyor. Evet ve aslında orada biraz zor zamanlar geçirdim. Birkaç kez yeniden ayarladım, ancak her şey benim için de doğru açılı olmadı. Ardından keskiyi aparattan çıkarabilir, ters çevirebilir ve ayna tarafını yeniden taşlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda ayna tarafındaki pahın taşlanmasıyla oluşan çapakları da giderecektir. Toplamda yaklaşık 20 dakikamı aldı ama bu aynı zamanda doğru açıyla uğraşmamdan da kaynaklanıyordu. Ancak biraz daha pratik ve sabırla doğru açıyı elde edebilirsiniz.

Ardından ilk kesme testi. Artık sadece ladin ağacı ve keski sorunsuz bir şekilde içinden kayıyor. Yine meşe ile tabii ki biraz daha zor çünkü ladinden çok daha sert ama onunla da çalışabilirsiniz. O zaman öğütücüyü şimdi başlatabiliriz. Bu, elmas çarklı bir Tormek T4’tür ve bu elmas çarkın büyük avantajı, zamanla yıpranmaması ve çekmemesidir. Tabii bunu da keskiyi tam 25 derecede öğütecek şekilde ayarlamam gerekiyor. Ve bu tip taşlama makineleri aslında her zaman aynı yapıya sahiptir: Farklı takım türleri için uygun tutucuları takabileceğiniz metal bir çubuktur. Bu artık bir keski için çok basit bir tutucu. Evet ve oraya koyduğumda kesici kenar gerçekten 90 derecelik bir açıyla keskinleşiyor. Elmas bileme çarkı oldukça fazla şey çıkardı ve sadece üç veya dört dakika sonra bileme işlemini tamamen bitirdim.

Bileme makinesi ile ayna tarafını da taşlayabilirim. Bunu yapmak için, keskiyi bileme çarkının yan tarafında tutuyorum ve şimdi kullandığımda, el-taşlama keskisinden gerçekten bir fark görmediğimi dürüstçe söylemeliyim. Ama şimdi bu öğütücünün başka bir özelliği daha var ve o da deri bileme çarkı. Bu, kesme kenarını ve ayna tarafını yeniden cilalamanıza olanak tanır. Bu amaçla deri tekerleğe özel bir cilalama macunu sürülür ve sonra onu orada elinizle tutmanız yeterlidir. Evet, ve şimdi keskin kenarına yakından bakarsanız, gerçekten cam kadar pürüzsüz ve ben de arka tarafı cilalamak için kullandım. Şimdi ahşabı kestiğimde çok büyük bir fark görüyorum. Sadece elmas çarkta bilenmiş bir keskiden ve hatta su taşında bilenmiş bir keskiden çok daha kolay ahşabın içinden geçer.

Şimdi tabii ki kendime şu soruyu soruyorum: Su taşıyla bilenmiş keskimin kenarını parlatabilir miyim? Hadi bunu deneyelim. Burada sadece bir projeden kalan bir parça deri var. Başlangıçta taşlama makinelerine biraz yağ sürmeniz gerektiği için, ben sadece Ballistol alıyorum ve ardından taşlama makinesiyle aynı taşlama pastasını kullanıyorum. Bunu deri parçasını yağlamak için kullandım ve sonra keskiyi elle yaklaşık dik açıyla deri parçasının üzerinden ve üzerinden çekiyorum. Bunu yaklaşık 5 dakika yapıyorum. Evet, ve işte, keski ile ahşabın içinden geçtiğimde, maliyeti 600 € ‘dan fazla olan bileme makinesinde neredeyse hiçbir fark görmüyorum. Kesici kenarın farklı pürüzsüz ayna kenarlarından hangi keskinin hangisi olduğunu anlayabiliyorum, ancak oyma yaparken gerçekten sadece bileme makinesinde bilenmiş keski lehine çok küçük bir fark görüyorum.

Öğütücü kullanmanın hala birkaç avantajı var. Birincisi, keskiyi bilemek su taşı kullanmaktan çok daha hızlıdır. İkincisi, 90 derecelik açıyı gerçekten düzgün ve temiz hale getirmek çok çok daha kolay. Böyle bir bileme makinesinin üçüncü büyük avantajı, onunla tamamen farklı şeyleri de taşlayabilmemdir, örneğin ön tarafında bir yiv bulunan torna takımları. Bunun için taşlama taşı üzerinde doğru açıda döndürebileceğiniz özel tutucular vardır. Bu nedenle, ahşapla çok fazla çalışmıyorsanız ve keskilerinizi birkaç günde bir bilemeniz gerekiyorsa, 20-30 $ ‘a ucuz bir su bileme taşı uzun bir yol kat edebilir. Örneğin eski bir kemerden bir parça deri ve biraz da taşlama macunu ekleyin ve keskiyi kesinlikle ağaç işleme için yeterli olacak kadar keskin hale getirebilirsiniz. Cihazımı 25 dereceyi korumak için yeniden oluşturmak istiyorsanız, bunun için talimatları aşağıdaki video açıklamasında bulabilirsiniz. Size mutlu el işleri ve bol eğlenceli dikişler dilerim. Hoşçakal!

Make'dan daha fazlası

Make'dan daha fazlası

()

Haberin Sonu