Maker Tezgahı için DIY Yönlendirici Tablosu | sıcak çevrimiçi

amerikali

Yeni Üye
Yönlendirici, bir ahşap atölyesinde vazgeçilmez bir araçtır. Oluklar açar, kenarları frezeler, iş parçalarını kopyalar ve çok daha fazlasını yapar. Bir masaya baş aşağı yerleştirirseniz, yönlendirici daha da evrensel hale gelir. Videoda, Make editörü Johannes Börnsen, 3’ü 1 arada Maker çalışma tezgahını (bağlantı), uygun bir freze durağı da dahil olmak üzere sadece birkaç basit adımda nasıl pratik bir freze tezgahına dönüştürebileceğinizi gösteriyor.

Tabloda yönlendiriciyi açıp kapatmak için, elektrik kesintisinden sonra makineyi yeniden çalışmaya karşı koruyan ve acil bir durumda yönlendiricinin hızlı bir şekilde kapatılmasını sağlayan ek bir güvenlik anahtarı önerilir. Aksi takdirde, dönüştürme için yalnızca bir 30 mm Forstner biti ve iki şablon baskı kalıntısı gerekir.

Make'dan daha fazlası

Make'dan daha fazlası

videonun transkripti

(Not: Yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için hazırlanmış bonus içeriktir. Video parça bilgisi transkripte yansıtılmamaktadır.)

Bu küçük mobil çalışma tezgahı son derece pratiktir ve birkaç aletle yalnızca 50 Euro’ya inşa edebilirsiniz. (Normal tezgahın nasıl yapıldığına dair videoyu burada bulabilirsiniz). Bugün size onu gerçekten harika bir küçük yönlendirici tablosuna nasıl dönüştürebileceğinizi göstereceğim. İyi eğlenceler!

Her şeyden önce, elbette her şeyi yapabileceğimiz bir yönlendiriciye ihtiyacımız var. Burada iki veya üç tane seçtim. Bir zamanlar çok eski bir… Aman Tanrım! Tek başına kaldırılamayacak kadar ağır. Bir Triton ve biraz Bosch. Bosch’un dezavantajı, burada normal bir tetikleyiciye sahip olması, ancak bunu söyleyemiyorsunuz. Bu, aslında her zaman tutuşu tutmanız gerektiği anlamına gelir. Elbette bu konuda bir şeyler yapabilirsiniz, kablo bağı gibi biraz yasa dışı bir şekilde, açık kalması için. Ancak o zaman kesinlikle harici bir açma kapama anahtarı, tercihen bir emniyet anahtarı kurmalısınız ki daha güvenli bir şekilde açıp kapatabilesiniz. Sonra eski yönlendiriciler var, bu Elu’dan bir uç yönlendirici. Genellikle yekeyi açıp kapatabileceğiniz gerçekten klasik bir geçiş anahtarına sahiptirler. Bugünlerde buna artık izin verildiğini sanmıyorum ama tabii ki bir masa kurulumu için tamamen pratik. O zaman kablo bağı olan bir şey bulmanız gerekmez ve ardından onu ek bir güvenlik anahtarıyla çalıştırırsınız. Ya da burada bir geçiş anahtarı olan, temelde klasik olan bir freze makinesi alırsınız. Ama en azından üzerinde bir kapağı var, öyle ki kesiciyi değiştirip kesiciyi taban plakası yönünde sonuna kadar hareket ettirirseniz, bu anahtar daha sonra kapağıyla birlikte kilitlenir ve istediğiniz zaman yapabilirsiniz. en azından yanlışlıkla açmayın. Ama yine de böyle bir güvenlik anahtarına ihtiyacınız var.

Şimdi MDF kartı 19 mm kalınlığında ve yönlendiriciyi altına vidalarsam elbette biraz frezeleme derinliği kaybediyorum. Çoğu zaman böyle bir şey, bu tür freze plakalarıyla yapılır. Bu artık 9 mm kalınlıkta, bu da kıyaslandığında 1 cm frezeleme derinliği kaybettiğimiz anlamına geliyor. Yönlendirici artık yeterli frezeleme derinliğine sahip, bu yüzden o kadar da kötü olduğunu düşünmüyorum, ancak alternatif olarak onu buraya gömmek olabilir. Benim bakış açıma göre ana dezavantaj, çalışma tezgahını bir yönlendirici masası olarak kullanmak istemediğiniz her seferinde yönlendiriciyi sökmeniz gerekmesidir, çünkü tezgahın altında yönlendiriciyi orada monte edilmiş halde bırakmak için yeterli alan yoktur. zaman. Evet ve böyle bir freze plakası için durum yine de böyle olacaktır. Bu yüzden yönlendiriciyi doğrudan çalışma tezgahına yerleştiriyorum.

O zaman, aslında her yönlendiricinin ve hatta bu 30 yıllık uç yönlendiricinin bile bir şekilde vidalanmış bir taban plakası olduğu durumdur. Burada zaten çıkardım ve basitçe vidaları vidaladım. Hala burada, ama aynı zamanda mahvolmuş. Yönlendiricinizi kesinlikle bu plaka olmadan monte etmek istiyorsunuz ve biz yönlendiriciyi tezgahımızın altına monte etmek için orijinal olarak plakanın takılı olduğu vida deliklerini kullanıyoruz. Ve sonra, yönlendiricinizi tezgahın neresine kurmak istediğiniz sorusu var. Sonunda burada yapacağım, böylece çalışma tezgahının masanın üzerinden dışarı çıkmasına izin verebilirim. Freze makinesinin burada yeri var ve ihtiyacım olmadığında tekrar sökmem gerekiyor. Bu biraz garip. Ama bunun için tezgahımda güzel bir küçük freze masam var.

Her şeyden önce, bu 20 mm’lik deliklerden birini freze bıçağımın sığabileceği ve iş milinin de geçtiği bu freze için yeterince büyük açmam gerekiyor. Zaten bir delik olan bir yere artık bir delik açabilmek için, bir tahta parçası alıyorum ve önce daha büyük bir delik açıyorum. Ve sonra bunu mevcut deliğin üzerine bir delme şablonu olarak yerleştiriyorum ve ardından Forstner ucu kaymadan basitçe delebiliyorum. Bu durumda 30 mm’lik bir delik açıyorum.

Freze makinesini masanın altına monte etmek için bu üç deliği kullanıyorum, benim durumumda M6 vidalar tam olarak bunlara uyuyor. Ve delikleri tezgahıma olabildiğince hassas bir şekilde aktarmak için önce vidaları söküyorum. Sonra freze makinemin alt tarafını maskeleme bandıyla bantlıyorum. Ve şimdi bir kalem alıyorum ve buradaki vida deliklerini basitçe çizip aktarabiliyorum. Ayrıca ortadaki halkayı da işaretliyorum çünkü deliğim tam ortada olmalı. Bunu burada işaretlediğimde, hizalamak biraz daha kolay. Ve şimdi bunu tezgahtaki delikler için bir şablon olarak kullanabilirim. Ve şimdi yönlendiriciyi takmak için delikleri tam olarak nereye delmem gerektiğini görebiliyorum. Şimdi bir deneyeceğim. Ve şimdi 7 numara matkap ucuyla, yani gereğinden 1 mm daha büyük olan noktalarda basitçe delik açıyorum. Ve sonra yukarıdan 3 deliğe havşa açıyorum, böylece vidalarım orada yüzeyin altında kaybolabilir, böylece vidalara hiçbir şey takılmaz.

Şimdi yönlendiricimi oraya vidalayabilirim. Bu iki kişiyle çok daha kolay. Oh hayır, vidalar orada. Delikleri biraz daha büyük açmak gerçekten mantıklı, çünkü bantla tüm bu yöntem elbette %100 kesin değil. Tam bir hata yapmadıysam, artık iş milini kullanabilirsiniz, frezemin hızlı ayarı vardır, böylece kesiciyi değiştirmek için yukarı hareket ettirebilirsiniz. Şimdi oradan sığıyor ve bir yeke kullanabilirim. Oraya konulacak. Freze makinelerinde her zaman K gibi görünen küçük bir işaret bulunur. Bu, freze makinesinin iş miline gitmesi gereken yere kadar olan işarettir. Evet ve sonra onu mahvedersin.

Pekala, şimdi frezelemeye gerçekten başlayabiliriz, ancak frezelemeyi durdurmadan frezeleme pek mantıklı değil. Bu nedenle, şimdi bir freze çiti inşa ediyoruz ve harika olan şey, 20 mm sistemimiz sayesinde artık freze çitini herhangi bir şekilde sabitleme endişesi duymadan harika bir şekilde kenetleme yöntemine sahibiz. Bir şeyler inşa edelim. Pekala, ve aslında her şey bunu yapmak için kendi başına bir son değil, ama eski yuvarlak masa testeremi attım ve şimdi burada biraz daha büyük bir tane var. Bu da tezgah testeremde artık tezgah freze makinem olmadığı anlamına geliyor. Bunu burada tekrar yapmak isterim, bir şekilde buradaki her şeyi yeniden inşa edeceğim. Ama henüz bende yok ve küçük çalışma tezgahı köprü kurmak için mükemmel bir parça.

Şimdi freze masamızı ilk kez, yani parçaları biraz güzelleştirmek ve serigrafi plakalarında parmaklarınızı kesmemek için kenarları pahlamak için kullanabiliriz. Bunun için kesiciyi kenarı alacak şekilde ayarladım ve muhtemelen çalışma tezgahımı hala sıkıştırmalıyım. Bir kez ölçtüm, gerçekten 90 derece. Öyle olmasaydı, altına bir parça bant veya kağıt koyardım, böylece 90 derecede gerçekten temiz gelir. Ama şimdi buna ihtiyacım yoktu.

Ve şimdi iki parçayı birbirine vidalıyorum. Bunun için sadece birkaç vida deliği açıyorum ve buna göre havşa açıyorum, böylece vidalar yüzeyden dışarı bakmıyor. Artık masam kadar geniş bir freze korkuluğum var. Kelepçelerimi kullanarak bunu sıkıştırabilirim. Ve burada durum buysa, kelepçe oraya uymuyorsa, size şunu söyleyeyim, freze tezgahında ters yönde olup olmaması hiç önemli değil, durdurma. Daire testere gibi disk şeklinde bir testere bıçağı yerine yuvarlak bir freze bıçağınız olduğu için, freze korkuluğunuzun hangi yönde olduğunun bir önemi yoktur. Bu her zaman uygundur. Bu, her zaman bu kelepçeleri kolayca asabileceğiniz iki delik bulabileceğiniz anlamına gelir. Ve bu yönlendirici çitin alet kutumun altına sığması için tam olarak doğru uzunlukta yaptım.

Şimdi, tabii ki, bununla gerçekten düzgün, temiz bir oluk frezeleyip frezeleyemeyeceğinizi de kontrol etmek istiyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, onunla ahşabımda temiz bir oluk elde ediyorum. Durdurmayı hizalamak istiyorsanız, bir kelepçeyi gevşetip diğerini sıkı bırakmanız yeterlidir. Ve sonra nispeten ince bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Ne tür bir yönlendiriciye sahip olduğunuza bağlı olarak, yönlendirme yaptığınız masanın altındaki derinliği ayarlamak biraz zordur. Ne yazık ki, bu, ilgili yönlendiriciye, tam olarak nasıl olduğuna bağlıdır. Ancak bu tezgahla frezeleme yapabilmek prensipte küçük değişikliklerle çalışır.

Bu şimdi en iyi çözüm mü? Ne yapmak istediğine bağlı. Her iki günde bir çok şey öğütmeniz gerekiyorsa, bu kesinlikle en uygun çözüm değildir. Keşke her zaman yönlendiriciyi sökmeniz gerektiğinden. pratik değil. Ancak, bir şeride yalnızca altı ayda bir oluk açmak istiyorsanız veya ara sıra pratik olan şey, kenarları basitçe yıpratmak ve benzerlerini yapmak için yönlendiricinin masaya yerleştirilmesiyse, bu harika bir çözümdür. Elbette, frezeleme derinliğinde bir santimetre kaybedersiniz ve vidaları sökmek külfetlidir. Ancak bir freze tezgahına sahip olmadan önce tezgahı dönüştürmeniz yeterlidir.

Bu arada, bir forum kullanıcısı Fusion 360’ta bu tezgahın parametrik bir modelini oluşturdu ve bunu GitHub’a da yükledi. Aşağıdaki video açıklamasında size link vereceğim. Ve başka bir harika fikri daha vardı, çalışma tezgahını bir alet kutusu olarak kullanırsanız ve etrafınızda bulundurursanız, ilgili bölmelere tam olarak uyan uygun ekler oluşturabilirsiniz, burada ekler daha sonra belirli aletler için doğrudan köpükten kesilir. Bence çok güzel bir fikir. Daha sonra onları kolayca çıkarabilirsiniz. O zaman aleti ileri geri taşıyabileceğiniz çok küçük taşıma şeyleriniz var. Haftaya görüşmek üzere, iyi çalışmalar! Hoşçakal!

(yom)

Haberin Sonu