Rheinland-Palatinate: Okullarda ChatGPT ve AI – öğretmenler daha fazla yardım istiyor

amerikali

Yeni Üye
ChatGPT ve diğer AI teklifleri de Westerwald ve Südpfalz arasındaki okullara taşınıyor. Eğitim Bakanı Stefanie Hubig (SPD), Rheinland-Pfalz’ın buna iyi hazırlanmış olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, birçok öğretmen mümkün olan en kısa sürede sınıfta günlük kullanım için daha spesifik yönergeler görmek istemektedir.

Eğitim ve Öğretim Derneği’nden (VBE) Matthias Fehl, “Şu anda, bu konuyu günlük okul yaşamına karlı bir şekilde entegre etmenin yükü, konuya bağımsız olarak aşina olan öğretmenlere aittir” diyor. Örneğin, Rheinland-Palatinate’deki (vlbs) meslek okullarındaki öğretmenler derneği, bir eğitim zirvesi çağrısında bulunuyor. GEW, “birlikte bakış açıları geliştirmek için” bir “profesyonel değişimi” uygun görüyor ve öğretmenlerin üzerindeki yükün yanı sıra “teknik ekipmanın sorunlu alanına” da atıfta bulunuyor.

Kritik işlem çok önemli

Filoloji Derneği devlet başkanı Cornelia Schwartz, örneğin ChatGPT ile uğraşırken kaynak eleştirisinin çok önemli olduğunun öğrencilere açıklanması gerektiğini vurguluyor. “Derecelendirme sorunu bizim için bir öncelik değil.” Ödevi not vermek her zaman zor olmuştur, çünkü “ev ödevinin gerçekte ne ölçüde bağımsız yapıldığından asla emin olamazsınız”. Bu ikilemden çıkış yolları, örneğin bir sunum ve ardından bir değerlendirme veya testtir. Teknik çalışma oluştururken – lisede bilimsel çalışmaya hazırlık için daha uzun ev ödevi – yazar olarak ChatGPT’nin belirtilmesi, metin robotunun katkısının işaretlenmesi ve öğrencinin konuya nüfuz etmesi önemlidir.

GEW devlet başkanı Klaus-Peter Hammer, Devlet Pedagoji Enstitüsü’nün (PL) öğretmenler için yapay zeka ile nasıl başa çıkılacağı konusunda daha fazla eğitim sunduğunu söylüyor. Üniversite sözcüsü Birgit Förg, konunun Koblenz Üniversitesi’ndeki öğretmenlerin eğitiminde zaten özel bir öneme sahip olduğunu ekliyor. Etkinlikler ve ileri eğitim planlanıyor ve şimdiden kursların bir parçası. Bakanlık sözcüsü Ulrich Gerecke, “PL şu anda hizmet portalında yapay zeka konusunda bir alan oluşturuyor” dedi. “Bu, derhal yayınlanacak ve mevcut bilgi bir paket halinde sunulacak.” Belirli bir zaman belirtmedi. Ancak konuyla ilgili bir dizi olay zaten oldu. Mart ve Nisan aylarındaki meslek okulları da dahil olmak üzere diğerleri planlanıyor.

Klasik öğrenme ayarları bozuluyor

PL direktörü Birgit Pikowsky, enstitüsünün uzun süredir okulları dijital dönüşüm konusunda desteklediğini söyledi. 2022’de bu amaçla bir dijital yeterlilik merkezi oluşturuldu. Yapay zeka konusunda öğretmenler için bilgiler burada toplanıyor ve arka plan bilgilerinin yanı sıra öğretme, öğretme ve öğrenmeye ilişkin eylem önerileri var. “Öğrenim Platformumuz@RLP’ye bir çevrimiçi kendi kendine çalışma kursu ekledik.” Gerecke, Rheinland-Pfalz’ın 2022’de Eğitim Bakanları Konferansı’nın (KMK) sunduğu “Dijital Dünyada Öğretme ve Öğrenme” tavsiyesinde de öncü bir rol oynadığını söyledi. Diğer şeylerin yanı sıra, test kültüründe gerekli değişiklikle ilgilidir. Rheinland-Palatinate, KMK düzeyinde, sınav formatlarının daha da geliştirilmesine de katılmaktadır.

Yine de: GEW patronu Hammer, okulların hızlı dijital gelişme karşısında çok zorlandığını vurguladı. Ayrıca, giderek daha fazla “klasik öğrenme ortamı” parçalanıyor. “Bu değişiklik zaman alıyor ve birçok öğretmen için çok zorlayıcı.” GEW için “teknik alet veya teknik altyapı değil, pedagojik ve bilimsel sorular ve her şeyden önce öğrenen bir birey olarak insan” ön plandadır. Okul, öğrencilerin kişisel güçleri ve becerileri ile ilgili olarak teşvik edildiği ve desteklendiği bir eğitim alanı olarak kalmalıdır.

(kbe)

Haberin Sonu