Tinkercad için 15 kullanışlı ipucu ve püf noktası

amerikali

Yeni Üye

1. Tinkercad için 15 kullanışlı ipucu ve püf noktası

Tinkercad, özellikle yeni başlayanlar için uygun bir 3B çizim programı olarak kabul edilir. Ancak bu, içinde karmaşık modeller çizemeyeceğiniz anlamına gelmez. Videomuzdaki 15 ipucu ve püf noktası ile bu daha da hızlı, daha doğru ve bazı yapılar hilesiz çizilemez.

Tinkercad ücretsizdir, kullanmak için sadece bir hesaba ihtiyacınız vardır. .stl dosyaları 3B yazdırma için dışa aktarılabilir. Tinkercad’de yeniyseniz, burada kendi modellerinizi çizmenin temellerini içeren bir eğitim videosu bulacaksınız.

Make'dan daha fazlası

Make'dan daha fazlası

videonun transkripti

(Not: Yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için hazırlanmış bonus içeriktir. Video parça bilgisi transkripte yansıtılmamaktadır.)

Bu videoda size Tinkercad için 15 harika ipucu ve taktik gösteriyorum. İyi eğlenceler!

Tinkercad’de tamamen yeniyseniz, birkaç hafta önce özellikle yeni başlayanlar için, 3D baskıyı düşünerek derinlemesine bir eğitim hazırladım. Bu videoda artık Tinkercad’de daha hızlı çizmek, bazı durumlarda daha kesin çizmek veya bu küçük numaralar olmadan çizemeyeceğiniz şeyleri çizmek için ipuçları, püf noktaları ve yararlı küçük ince ayarlar var. 1 numaralı numara ile başlayalım.

Delikleri düzenle

Tinkercad’i biliyorsanız, esas olarak nesnelerin birbiriyle kesişmesine dayandığını veya Tinkercad’de delik oluşturmak anlamına geldiğini de bilirsiniz. Buradaki gibi, sadece bir köşeyi kemirse ve bu delik daha sonra bir grup halinde birleşse bile. Evet ve sonra delik, bu delik gövdesinin neye benzediğidir. Ama belki daha sonra bir şeyleri değiştirmek isterim. Çalışıyor, çünkü bu grup kaybolmadı ve onu düzenleyebilmek için tekrar dağıtmanız gerekmiyor. Onlara çift tıklayabilir ve ardından grup düzenleme moduna geçebilirsiniz. Artık deliği temsil eden gövdeyi görebilirsiniz ve ben onu burada basitçe değiştirebilirim, örneğin yüksekliği değiştirebilirim. Vücuttan çıktığımda o delme tekrar uygulanıyor ve ardından delmem ona göre değişiyor.

nesneleri hizala

Örneğin, bir küpün üstüne bir silindir yerleştirmek istersem, o zaman elbette bunu manuel olarak yapabilirim ve silindiri buraya hizalamaya çalışabilirim, ama hepsi oldukça hantal. Çok daha kolay bir hile var: Birden çok nesneyi seçebilirim ve ardından Hizala menüsüne giderim ve orada nesneleri hizalamak için kullanabileceğim bu noktaları bulurum. Şimdi burada, bu turuncu çizgiyle, iki bloğun buraya tıklarsam nereye ineceğini görebilirsiniz. Sonra o yöne hizaladım ve buraya tıkladığımda diğer yöne hizaladım. Şimdi silindir küpün tam ortasında. Tabii bu süreçte küpü de hareket ettiriyor. Ancak bunu, her ikisini de tekrar işaretleyerek, Hizala menüsüne giderek ve bu sefer herhangi bir noktaya tıklamadan önce küpü seçerek engelleyebilirim. Şimdi küp benim referansım ve o siyah kulplar artık sadece küpün üzerinde. Şimdi bu noktalara tıklarsam, silindir hareket eder ama küp yerinde kalır.

İş uçaklarını özelleştirin

Eğimli bir düzleme başka bir nesne, örneğin bir silindir yerleştirmek istersem, şimdi onu aynı açıda manuel olarak eğmem gerekir. Ama bunun hangi açı olduğunu bile bilmiyorsam, ek bir çalışma düzlemi olan bir numara var. Bunları üst kısımdaki çalışma düzlemi aracına tıklayarak etkinleştirebilirim ve daha sonra buraya bu tür ek çalışma düzlemlerini küpümün yüzeyine yerleştirebilirim. Bunu şimdi yaparsam, sarı-turuncu bir ızgaranın göründüğünü göreceksiniz. Şimdi buraya bir silindir sürüklersem, modelimde tam olarak bu çalışma yüzeyini yerleştirdiğim eğimli düzlemin açısına ulaşacaktır. Bu fazladan çalışma düzleminden kurtulmak istediğimde üst kısımdaki çalışma düzlemi aracına tıklayıp modelin dışına bir kez tıklıyorum ve varsayılan çalışma düzlemime geri dönüyorum.

mutlak koordinatlar

Tinkercad varsayılan olarak nesneleri tuval üzerinde hareket ettirerek yerleştirmeme izin veriyor. Elbette bunu yerdeki ızgarayı kullanarak yapabilirim, ancak çizimimde cetvel kullanırsam çok daha zarif olur. Şimdi koordinat sistemimin başlangıç noktasını tam olarak küpün köşesine yerleştiriyorum. Hangi nesneye tıkladığıma bağlı olarak, koordinat sistemimin bu orijininden başlayarak, ilgili nesnelerin nerede bulunduğunu görebilirim (bunlar yeşil boyutlardır). Yani küp o köşeden 53 birim ve 4 birim geride. Ben de bir yükseklik görüyorum. Bu artık bu koordinat sistemine bağlı olarak bu küpün mutlak ölçüsüdür. Artık küpü bunun üzerine de yerleştirebilirim. Örneğin 53’e tıklayıp şimdi 60’a girebiliyorum ve burada 10’a girebiliyorum ve küpü tam olarak bu noktaya yerleştirmiş oluyorum.

Çoğalt ve Dönüştür

Tinkercad’de nesneleri çoğaltmak istersem, onları seçip CTRL C / CTRL V ile çoğaltabilirim. Üstte bunun için de bir düğme var. Elbette kısayolla çok daha hızlı gidiyor, ancak bu düğmenin kopyalama işlevinden çok daha fazlası var. Bu orijinal kübe tekrar tıklarsam ve onu çoğaltırsam ve sonra onu bu miktarda hareket ettirirsem, örneğin, ve bu çoğaltma düğmesine tekrar tıklarsam, o zaman her zaman öncekiyle aynı eylemi alırım, yani her defasında tekrar Çoğalt artı Daha sonra uyguladığım hareket. Bu sadece hareketle değil, aynı zamanda ölçeklendirmeyle de çalışır. Küpümün başka bir kopyasını yapıyorum ve onu küçültüp biraz küçülteceğim. Şimdi bu butona basmaya devam ettiğimde, bu kısımlara uygulanan aynı dönüşümü alıyorum ve örneğin, bu yükselen merdiveni alıyorum. Tabii ki, her şey örneğin ölçeklendirme, taşıma ve döndürme ile de çalışır. Böylece, normalde modellemesi çok ama çok karmaşık olacak vahşi, çılgın, organik şekilleri birbirine tıklayabilirim.

Eşit ölçekleme

Bu siyah tutamaklarla bir tarafta ve beyaz tutamaçlarla aynı anda iki yönde nesneleri ölçeklendirmek kolaydır. Bunu yapmak için shift tuşuna bastığımda, üç ekseni de eşit şekilde ölçeklendirdiği bir moddayım. Mac’te Control tuşuna veya Command tuşuna da basarsam, bunu bu arka nokta yerine vücudun merkezi etrafında yapıyor. Yani her iki düğmeye de basıldığında, bunu buradaki orta nokta etrafında yapıyor. Kontrol veya komut tuşunu bırakırsam, bunu arka nokta etrafında yapar. Her şey yukarı doğru da çalışır, yani her iki tuşa da basar ve onları yukarı hareket ettirirsem, o zaman merkez etrafında da ölçeklerim.

D düğmesi

Çalışma düzeyimdeki bu boşluk şimdi aşağıda ortaya çıktı. ‘D’ tuşuna basarak her zaman herhangi bir nesneyi doğrudan çalışma düzlemime yerleştirebilirim. O zaman manuel olarak aşağı kaydırmam gerekmiyor. Bu arada, ek çalışma seviyeleri ayarladıysanız da bu işe yarar. Bu, birden çok nesneyi yan yana yerleştirmenin çok hızlı bir yoludur.

Sağa dönün

Tinkercad’de nesneleri yanlarda görülen çift okları kullanarak döndürüyorsunuz. Erişildiğinde, nesne döndürülebilir. Bir ölçek belirecek ve fare imlecini halkanın içinde tutarsanız, nesne 22,5°’lik adımlarla kapanacaktır. Fare işaretçisini halkanın dışında tutarsanız, nesneyi serbestçe döndürebilirsiniz ve nesne bir derecelik artışlarla kırılır.

nesneleri gizle

Tinkercad’deki çizimler karmaşık hale geldiğinde, modelin bazı kısımlarını geçici olarak gizlemek faydalı olabilir. Bir nesneye tıklayabilir ve ardından buradaki ampule tıklayabilirsiniz. Simgeye tıklarsanız, nesne kaybolur. Ancak silinmez ve istenildiği zaman buradaki lamba sembolü tıklanarak tekrar görüntülenebilir.

şeffaf nesneler

Ancak bazen nesneleri tamamen gizlemek değil, yalnızca şeffaf hale getirmek de yararlı olabilir. Bunu yapmak için, renk seçicide “Şeffaf” onay kutusunu etkinleştirmeniz yeterlidir. Bu, seçilen nesneleri silmeden şeffaf hale getirecektir. Cam benzeri bir etki yaratmak için yine de renk ekleyebilirsiniz.

ortogonal görünüm

Bazen modele yukarıdan bakmak da faydalı olabilir. Şimdi, biraz sığdırmak için manuel olarak sürüklemek yerine, yukarıdaki modelin basitleştirilmiş bir görüntüsü. Çalışma yüzeyimde ne olursa olsun, her zaman bir küp. Ama buraya sadece dokunup döndürmekle kalmıyorum, aynı zamanda “Yukarı”ya tıklayıp modelime tam yukarıdan bakabiliyorum. Buraya tıklayarak, herhangi bir perspektif kısaltmasını ortadan kaldıran ve çok teknik görünümlü bir görünüm veren ortogonal bir görünüm elde ediyorum. Bu bazen çok kullanışlı olabilir, örneğin, düz yandan veya yukarıdan baktığınızda nesneleri hizalamak daha kolaydır.

Logoları içe aktar

Diğer dosyaları da Tinkercad’e aktarabilirsiniz. Bunun için burada bir ‘İçe Aktar’ düğmesi var. Örneğin, yazdırmadan önce değiştirmek istediğiniz tamamlanmış bir modeli internetten indirdiyseniz, bu genellikle bir STL dosyasıdır. SVG dosyalarını da içe aktarabilirsiniz. SVG, iki boyutlu bir vektör grafik formatıdır. Örneğin, Maker logosunu içe aktardığımda küçük bir sorgu iletişim kutusu çıkıyor. Bunu %20’ye ayarlayacağım ve sonra ‘içe aktar’ diyeceğim. Sonra bana az önce tıkladığım SVG dosyasına dayalı bir 3B nesne ekliyor. Bu durumda, SVG dosyamda yalnızca iki boyutlu yazı vardı. Artık Tinkercad’de maker logom var.

nesneleri kaydet

3D baskılarımda marka olarak kullanmak istediğim bir nesneyi Tinkercad’de konumlandırmak istediğimde “basit şekiller”e geçip “kreasyonlarım”a geçerek kaydedebiliyorum. Daha sonra obje seçildiğinde burada “Create Shape” butonu bulunmaktadır. Üzerine tıklarsam, nesnem için güzel bir görünüm seçebilir, ona bir isim verebilir ve şekli kaydedebilirim. Sonra burada görüntüleniyor ve artık onu diğer herhangi bir nesne gibi kitaplığımdan çekip çizim alanıma sürükleyebiliyorum.

SVG’yi dışa aktar

Tinkercad yalnızca SVG dosyalarını içe aktarıp bunları 3B modeller için temel olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda Tinkercad’den SVG 2B vektör grafiklerini dışa aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için Tinkercad, modelin tuval ile kesiştiği çizgiyi kullanır. Eğer export etmek isterseniz “Export” butonu ile yapıp oradaki “SVG” butonunu seçebilirsiniz. Başka bir kullanım durumu, oluşturulan SVG dosyasını kullanabileceğiniz bir kesim çizici olabilir.

kısayollar

Son bir ipucu olarak sizin için bir kısayol listem var. Tinkercad’de çok fazla araç olmasa da, hemen hemen her şeyin bir kısayolu vardır. Autodesk’in kendisinin bir kısayol listesi var, bağlantısını video açıklamasında kopyalayacağım. Hangi kısayolların olduğunu görebilirsiniz. Her neyse, muhtemelen burada en çok kullandığım Grupla ve Grubu Çöz (sırasıyla Control-G ve Control-Shift-G). Bu da iş akışını oldukça hızlandırır.

Umarım sizin için heyecan verici şeyler olmuştur. Tinkercad’de el işi yaparken ve çizerken iyi eğlenceler ve haftaya görüşmek üzere, ciao!

(yom)

Haberin Sonu